Twój koszyk jest obecnie pusty!
Czym jest kurs na patent motorowodny sternik morski?
Jest to szkolenie szkolenie praktyczne i teoretyczne, które ma na celu przygotowanie uczestników do:
Dla kogo przeznaczony jest kurs?
Nasz kurs na morskiego sternika motorowodnego adresowany jest to osób, które:
W szkoleniu mogą brać udział również osoby, które mają już patent ale chciałyby odświeżyć wiedzę i umiejętności w zakresie samodzielnego prowadzenia jachtów motorowych po morzu.
Czym różni się patent sternika motorowodnego od motorowodnego sternika morskiego?
Sternik motorowodny i motorowodny sternik morski, to różne patenty i różne uprawnienia. Podstawowy patent sternika motorowodnego uzyskuje się na podstawie egzaminu. Warunkiem przystąpienia jest ukończenie 14 lat. Patent sternika motorowodnego uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych:
na wodach śródlądowych bez ograniczeń
w porze dziennej jednostek o długości do 12 m po morskich wodach wewnętrznych, a na pozostałych akwenach do 2 mil od brzegu
Take więc sternik motorowodny może prowadzić na śródlądziu wszystkie łodzie motorowe bez względu na wielkość i moc napędu, natomiast na wodach morskich uprawnienia są poważnie ograniczone.
Jakie uprawnienia daje patent motorowodnego sternika morskiego?
Motorowodny sternik morski może oczywiście prowadzić wszystkie jachty na wodach śródlądowych, a na morzu jedynym ograniczeniem jest długość jachtu-18 metrów. Nie ma ograniczenia odległości od brzegu ani mocy napędu. Tak więc, jeżeli marzy Ci się pływanie większymi jachtami, to warto pomyśleć o kursie na motorowodnego sternika morskiego.
Jak wygląda kurs na sternika morskiego?
Kurs na morskiego sternika motorowodnego ma zwykle formę hybrydową. Zajęcia teoretyczne odbywają się on line, a szkolenie praktyczne na morskim jachcie motorowym. Kurs teoretyczny obejmuje wszystkie przedmioty objęte egzaminem, czyli:
Taka organizacja kursu umożliwia efektywne wykorzystanie i najbardziej efektywne wykorzystanie czasu:
Jednocześnie uczestnicy szkolenia mają stały kontakt z instruktorami, którzy na bieżąco wyjaśniają bardziej zawiłe kwestie i służą pomocą.
Najważniejszą częścią kursu są zajęcia praktyczne. Ich celem jest oczywiście przygotowanie do egzaminu, ale przede wszystkim nauka samodzielnego prowadzenia jachtu morskiego. Motorowodny sternik morski prowadzący samodzielne rejsy jest w rzeczywistości kapitanem. Głównym celem kursu jest więc przygotowanie właśnie do tej roli.
Praktyczny kurs na morskiego sternika motorowodnego obejmuje:
Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu?
Kandydat do egzaminu powinien:
Tak więc posiadanie patentu sternika motorowodnego nie jest warunkiem koniecznym dopuszczenia do egzaminu, ale jest bardzo mile widziane.
Ile kosztuje egzamin i patent?
Koszt przystąpienia do egzaminu wynosi 350 zł, a wydanie patentu 50 zł. Osoby uczące się do 26 roku życia mogą skorzystać z ustawowej ulgi 50% (za okazaniem ważnej legitymacji).
Jak wygląda egzamin na morskiego sternika motorowodnego?
Egzaminy na patent morskiego sternika motorowodnego przeprowadza Komisja Egzaminacyjna powołana przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego lub Podmiot Upoważniony przez Ministerstwo Sportu. Niezależnie od tego, kto powołuje Komisję, egzamin przeprowadzany jest według tych samych zasad i obejmuje:
Część teoretyczna składa się z testu i zadania nawigacyjnego. Test obejmuje 75 pytań jednokrotnego wyboru. Warunkiem zaliczenia testu jest udzielenie co najmniej 65 prawidłowych odpowiedzi. Zadanie nawigacyjne obejmuje pracę na mapie papierowej. Na rozwiązani testu i zadania z nawigacji kandydat ma 120 minut.
Egzamin praktyczny obejmuje sprawdzenie umiejętności manewrowania jachtem, dowodzenia załogą oraz pracę w charakterze członka załogi.
Dla kandydatów, którzy mają doświadczenie w pływaniu jachtem motorowym po morzu i wzięli udział w kursie przygotowawczym egzamin nie jest trudny.
Czy patent motorowodnego sternika morskiego wystarcza do samodzielnego pływania po morzu?
Tak, ale … nie do końca. Cóż takie jest życie. Lepiej taki haczyk, niż ten, na który daje się nabrać rybka.
Otóż jachty morskie są zwykle wyposażone w radiostację VHF DSC (potocznie nazywaną „ukaefką”). Obsługa tego urządzenia wiąże się z koniecznością posiadania Świadectwa Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (Short Range Certificate-SRC). Egzamin można zdawać w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej (UKE), albo szkole afiliowanej przy brytyjskim związku żeglarskim Royal Yachting Association (RYA).
A dlatego, kto ma w kieszenie patent sternika morskiego i licencję radiooperatora świat stoi otworem!