Kursy żeglarskie Poznań

Żeglarstwo, zarówno rekreacyjne jak i wyczynowe (regatowe) z roku na rok staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Ta narastająca fala nie omija oczywiście Poznania. W stolicy Wielkopolski żeglarstwo uprawiano już na początku XX wieku, jeszcze w okresie zaborów. Działają w Poznaniu kluby żeglarskie o bardzo długiej tradycji. Obok nich fundacje, stowarzyszenia i prywatne firmy, które organizują kursy żeglarskie, rejsy śródlądowe i morskie, spływy i inne imprezy. Poznań, to nie tylko znana w całym kraju Malta. Także Kiekrz i Warta umożliwiają uprawianie żeglarstwa i innych sportów wodnych. Żeglować można jako członek załogi albo jako kapitan. Ta pierwsza funkcja nie wymaga oczywiście wielkich umiejętności ani doświadczenia, ale na pokładzie jachtu zawsze milej witana jest osoba z odpowiednimi umiejętnościami, zwłaszcza potwierdzonymi stosownym patentem.

Czy do uprawiania żeglarstwa potrzebny jest kurs żeglarski?

Teoretycznie nie. Przecież nie trzeba mieć za sobą kursu nauki jazdy, by jechać autobusem miejskim w charakterze pasażera. Jednak żeglarstwo, to sport kwalifikowany, Do jego uprawiania są niezbędne pewne cechy psychofizyczne oraz wiedza i umiejętności. Być może to zaskakujące, ale te drugie są zdecydowanie ważniejsze od pierwszych. Żeglarstwo uprawiają osoby, dla których inne dyscypliny sportu są niedostępne. Na pokładach jachtów można spotkać osoby bez kończyn, niewidomych czy głuchych. Żeglowanie uważane jest, i słusznie, za sport ekskluzywny, nie dostępny dla wszystkich. Jednak w zakresie niezbędnych cech fizycznych jest dużo mniej wymagające od innych dyscyplin sportowych.

Kursy żeglarskie prowadzone są pod różnym kątem. Najczęściej jest to:

Z żeglowania można czerpać radość i satysfakcję zawsze i wszędzie. Nie jest konieczny do tego drogi jacht, modne ubrania, ani ładna pogoda. W żeglarstwie poza naturą, wodą, wiatrem i słońcem, spotkać  można wielu ciekawych ludzi. Często już na kursie żeglarskim grupa kolegów staje się przyjaciółmi na długie lata. Żeglować można więc i bez kursu żeglarskiego i bez patentu, ale zdecydowanie mieć jedno i drugie.

Jakie są patenty żeglarskie w Polsce?

Polska była jednym z pierwszych krajów na świecie, gdzie wprowadzono obowiązkowy system uprawnień. Stoją za tym harcerze, którzy jak wiadomo są organizacją paramilitarną. Uwielbiają zbiórki w dwuszeregu, musztrę i stanie godzinami na długich apelach. W okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, potocznie, ale bardziej adekwatnie mówiąc „za komuny”, było niemal dziesięć stopni żeglarskich. Władza „ludowa”  (tylko z nazwy) dbała, by obywatele nie podróżowali zbyt wiele, zwłaszcza za żelazną kurtynę. Dlatego wszelkie wycieczki, zwłaszcza morskie utrudniała, jak tylko mogła. A mogła prawie wszystko.

Zostawmy jednak czasy dawno i słusznie minione. Od kilkunastu lat są w Polsce tylko trzy patenty żeglarskie:

Żeglarz jachtowy, to podstawowy patent żeglarski i zdecydowana większość kursów prowadzona jest właśnie pod tym kątem. Na kursie żeglarskim zakończonym egzaminem na ten patent adepci zapoznają się z podstawami żeglarstwa:

Najważniejszą i najciekawszą częścią każdego kursu żeglarskiego jest jedna manewrowanie jachtem na żaglach. I to jest to, co wszystkie tygrysy, pardon, wilki morskie (in spe) lubią najbardziej.

Patent sternika morskiego, to już inny „level”. Ten dokument daje posiadaczowi prawo prowadzenia całkiem sporych jachtów żaglowych na morzach całego świata! Jak go zdobyć? Oczywiście trzeba zdać stosowny egzamin, a wcześniej wziąć udział w kursie żeglarskim, na którym można dowiedzieć się wszystkiego, co do tego egzaminu (i nie tylko) będzie potrzebne.

Kaptan jachtowy, to jak sama nazwa mówi „cappo di tutti capi” jak mawiają makaronożercy. Jego władza jest nieograniczona, w sensie pływać może czym chce i gdzie chce. Czasami w kapitanie odradzają się cechy dziedzica-traktuje załogę, jak pan chłopów pańszczczyźnianych. Cóż, widocznie taka już ludzka natura. Co prawda od wielu lat patent kapitański jest w Polsce (i chyba nigdzie indziej) nadawany za staż, ale wielu przyszłych kapitanów dobrowolnie przechodzi szkolenie.

Kursy żeglarski, to: