Twój koszyk jest obecnie pusty!
Żeglarstwo staje się w ostatnich latach coraz bardziej popularne wśród Polaków. nic dziwnego. W czasach nie tak dawnej „pandemii” byliśmy pozamykani w czterech ścianach i marzyliśmy o wyrwaniu się z tego „więzienia”. Żeglarstwo, jak mało która inna dziedzina sportu, daje poczucie niczym nie ograniczonej swobody. Jacht z gracją posuwa się na skrzydłach żagli zawieszony między niebem a wodą. Na pokładzie jachtu bezpośrednio obcujemy z żywiołem. Raz to groźnym, raz łagodnym, ale zawsze fascynującym. Zdecydowana większość osób, które chociaż raz zaznały rozkoszy żeglowania wraca. Wielu wprost uzależnia się od żeglowania i kiedy nie pływa, to ciągle wraca na wodę myślami. Jest t jednak uzależnienie na ogół nie groźne, więc uprzedzam potencjalnych „terapeutów”, że tego uzależnienia leczyć nie wolno, nie warto i nie opłaca się.
Szczecin ma do uprawiania żeglarstwa warunki wprost wymarzone. Blisko stąd do morza, ale dużo bliżej są akweny ciekawe, piękne i mało znane. Jezioro Dąbie Odra, Zalew Szczeciński i cieśnina Dziwna, łącząca Zalew z Bałtykiem. Można żeglować ze Szczecina o okolicznych wodach przez wiele lat i ciągle poznawać nowe miejsca. Na dodatek te akweny należą do rzadziej uczęszczanych i nie spotkamy tutaj nawet w szczycie sezonu tłoku typowego dla Mazur czy marin południa Europy.
Czy do żeglowania potrzebne są uprawnienia?
Do pływanie w charakterze załogi, czyli „przynieś, wynieś, pozamiataj” oczywiście nie. Wystarczą sprawne kończyny i jako taka sprawność intelektualna. Na początku żeglowanie często wydaje się trudne, choćby z powodu wielu nowych, obco brzmiących nazw, jakimi posługują się żeglarze. Trzeba ten język
szybko opanować aby rozumieć, co dzieje się na pokładzie jachtu. Często wstępne szkolenie ma charakter nieformalny i jego przebieg zależy od tzw. talentów pedagogicznych sternika lub kogoś innego z załogi. Zły nauczyciel, może szybko zniechęcić, nawet do żeglowania niestety. Jeżeli chcemy więc fachowego szkolenie, należy zapisać się na kurs żeglarski.
Uprawnienia potrzebne są do samodzielnego prowadzenia jachtu żaglowego, czyli pełnienia funkcji sternika (inaczej skipera/kapitana).
Jakie są uprawnienia żeglarskie w Polsce?
Przepisy, które aktualnie obowiązują, mówią o trzech patentach żeglarskich:
Patent żeglarza jachtowego może zdobyć już osoba w wieku lat 14. Uprawnienia żeglarza są całkiem spore, bo może on prowadzić jachty żaglowe:
Jachtowy sternik morski, to patent dający prawo prowadzenia jachtów po morzu. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest ukończenie 18 lat odbycie co najmniej dwóch rejsów morskich. Sternik morski może prowadzić jachty śródlądowe bez wyjątku, a na morzu jedynym ograniczeniem jest długość jednostki-do 18 metrów.
Patent kapitana jachtowego jest przyznawany od roku 2006 na zasadzie „masz za staż”. Może dziwić, że osoba o formalni najwyższych kwalifikacjach i uprawnieniach nie musi poddać się stosownemu egzaminowi, tak jednak w swojej nieodgadnionej mądrości postanowił ustawodawca, czyli minister sportu.
Bez uprawnień można prowadzić jachty żaglowe o długości do 7,5 m.
Komu potrzebne są kursy żeglarskie?
Każdemu, kto chce się nauczyć żeglować. Można uczyć się żeglowania samemu, metodą prób i błędów, ale jest to nauka, długa, kosztowna i często niebezpieczna. Poza tym często wyrabiane są złe nawyki, których później trudno się pozbyć. Kursy żeglarskie zainteresują więc każdego, kto chce:
Jak jest zorganizowany kurs żeglarski?
Organizacja szkolenia zależy od zakładanego celu, wieku uczestników, sprzętu wykorzystywanego do szkolenia i wielu innych czynników. Najczęściej można spotkać kursy:
Kursy stacjonarne to najczęstsza forma kursów przygotowujących do egzaminu na patent żeglarza jachtowego lub sternika morskiego. Trwają najczęściej 7-9 dni. Na takim kursie czas szkolenia może być podzielony na szkolenie teoretyczne (tzw. wykłady) oraz zajęcia praktyczne na wodzie. Jednak w związku z rozwojem nowoczesnych technologii, wielu organizatorów przenosi szkolenia teoretyczne na platformy edukacyjne. Dziki temu, każdy kursant uczy się w czasie i miejscu dogodnym dla siebie i w odpowiednim tempie. Zaoszczędzony czas wykorzystywany jest na to, co najważniejsze w szkoleniu żeglarskim- naukę manewrowania jachtem.
Kursy wędrowne, to najczęściej organizowane na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich obozy połączone ze szkoleniem przygotowującym do egzaminu na patent żeglarza jachtowego. Trwają najczęściej dwa tygodnie, a nauka połączona jest ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych, a niekiedy nawet tzw. uciech portowych. Ponieważ znaczna część uczestników wspomnianych obozów nie osiągnęła jeszcze pełnoletności, musimy przerwać w tym miejscu opowieść o pokusach czyhających na żeglarzu w portach. Ciekawskim podpowiem tylko, że nie tylko osławione syreny są niebezpieczne.
Kurs manewrowania jachtem na żaglach, silniku albo „dwa w jednym” jest typowym przykładem kursu praktycznego. Wielu posiadaczy patentów żegluje raz, dwa razy w roku. Przed wypłynięciem w samodzielny rejs chce poćwiczyć manewry portowe pod okiem doświadczonego instruktora. Te kursy odbywają się najczęściej w weekendy, ale zdarzają się też tygodniowe.
Warsztaty nawigacyjne lub szkolenie z meteorologii, to przykład szkoleń teoretycznych. Organizowane są najczęściej zimą, kiedy rejsów mniej, a żeglarze szukają pretekst, by spotkać się z innymi „uzależnionymi”, snuć morskie opowieści o rejsach minionych lub planować kolejne. Przy okazji można zdobyć wiedzę i umiejętności, które jak znalazł przydadzą się w sezonie.
Kursy radiooperatora i STCW, to szkolenia przeznaczone dla żeglarzy morskich. Wiążą się z obowiązkiem posiadania stosownych certyfikatów na jachcie morskim. Kursy radiowe przygotowują do egzaminu na Świadectwo Operatora Łączności Bliskiego Zasięgu (SRC-Short Range Certificate) i odbywają się zwykle w jeden dzień.
Dlaczego warto brać udział w kursach żeglarskich?
Żeglarstwo to nie tylko jedna z form uprawiania sportu, turystyki czy rekreacji ruchowej. To także, a raczej przede wszystkim pewien styl życia. Żeglarze wyróżniają się specyficznym językiem, charakterystycznym strojem, a przede wszystkim zachowaniem. Etykieta żeglarska, to niepisane zasady zachowania się na jachcie i poza nim, które obowiązują każdego żeglarza, bez względu na wiek, płeć, czy posiadany patent. W czasie kursu żeglarskiego:
Jeden ze znanych żeglarzy powiedział: Żeglarstwo, to sport techniczny ludzi inteligentnych. Techniki na jachtach szybko przybywa, a inteligencji też nie zabraknie, jeżeli będziemy brali udział w dobrych kursach żeglarskich.