Kurs motorowodny Poznań

Pewnie nie raz stojąc nad brzegiem Warty, Kiekrza albo innego zbiornika wodnego podziwiałeś ludzi śmigających na nartach wodnych, skuterach albo łodziach spacerowych. Pewnie im zazdrościłeś i nie ma w tym nic złego, bo sport motorowodny jest bardzo ciekawą i przyjemną formą spędzania wolnego czasu.

Poznań znany jest z kajakarstwa, ale mieszkańcy stolicy Wielkopolski, uprawiają także inne sporty wodne. Właśnie dlatego w Poznaniu organizujemy kursy motorowodne na patent sternika motorowodnego zakończone państwowym egzaminem.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kursów na sternika motorowodnego

Podobnie jak kurs na prawo jazdy, także kurs motorowodny ma za zadanie nauczyć uczestników pływania jachtem motorowym i państwowego egzaminu na patent. Największą satysfakcję daje samodzielne prowadzenie szybkiego skutera wodnego czy większej łodzi motorowej. Ponieważ z taką wiedzą większość ludzi nie przychodzi na świat (oczywiście są wyjątki tacy, co zawsze wszystko wiedzą i potrafią, przynajmniej w słowach), to gdzieś się trzeba tego wszystkiego nauczyć. I po to właśnie są organizowane kursy motorowodne.

To zależy od mocy napędu i akwenu pływania. Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy stanowią, że bez patentu można prowadzić:

Wynika z tego zatem, że kierowanie wszystkimi innymi pojazdami wodnymi wiąże się z koniecznością posiadania stosownych uprawień. Dotyczy to nawet skutera wodnego!

Obecnie w naszym kraju funkcjonują trzy pateny motorowodne i dwie licencje.

Patenty:

Licencje na:

Patent sternika motorowodnego może uzyskać osoba, która:

Patent sternika motorowodnego daje bardzo duże możliwości, ponieważ uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych:

Kursy na sternika motorowodnego, podobnie jak i sam patent, są najbardziej popularne. Szkolenie często trwa tylko 1-2 dni.

Morski sternik motorowodny, to patent dla bardziej doświadczonych motorowodniaków, takich, co już łyknęli słonej wody (ognistą, dla dobra sprawy pomińmy). Kandydat, by zostać dopuszczonym do egzaminu, musi:

ukończyć 18 lat

wykazać się stażem min, 200 h pływania po morzu w co najmniej dwóch rejsach

Patent morskiego sternika motorowodnego daje bardzo szerokie uprawnienia. Prowadzenia jednostek pływających o napędzie mechanicznym:

Nie ma więc żadnych innych ograniczeń, takich jak na przykład porad doby czy odległość od brzegu. O ten patent ubiegają się motorowodniacy, którzy chcą zostać morskimi wilkami i pływać po całym świecie. Z Kiekrza na Costa del Sol? A dlaczego nie!

Kapitan motorowodny-orkiestra tusz! To wcielenie kompetencji, mądrości i ogromnego doświadczenia. Patent kapitana motorowodnego daje prawo do prowadzenia wszystkich jachtów o napędzie mechanicznym, tak na wodach śródlądowych, jak i morskich. Kapitan ma obowiązki i przywileje. Może zakładać czapkę z daszkiem i białym pokrowcem, białą koszulę w niebieskie paski lub elegancką granatową marynarkę ze złotymi guzikami. Wzbudza podziw u płci przeciwnej i zazdrość u mężczyzn.

Wymienione patenty, to jednak nie wszystko. Troskliwy minister od sportu w trosce o nasze bezpieczeństwo wprowadził jeszcze dodatkowe wymagania. Holowanie narciarza lub „banana” oraz „obiektu latającego” też wymaga stosownej licencji. Dziękować Bogu, że lina holownicza nie musi być atestowana, a narty wodne nie przechodzą obowiązkowych przeglądów.

Formalnie nie ma obowiązku uczestniczenia w kursie motorowodnym, by przystąpić do egzaminu, Jednak w rzeczywistości niemal wszyscy kandydaci przed egzaminem zapisują się na odpowiedni kurs.

Odpowiedź zwięzła: żeby nauczyć się pływania łodzią motorową i zdobyć potrzebne uprawnienia. A odpowiedź rozwinięta? O panie, to cały elaborat można by napisać! Starając się zachować umiar, by nie nadwyrężać cierpliwości Czytelników-kursy motorowodne, to:

Zapisz się na kurs motorowodny w Poznaniu – bo warto!